Pavel Čada.gif

Jedinečná krajina v Litovelském Pomoraví

Jedinečná krajina v Litovelském Pomoraví

Toulat se krásnými lužními lesy, sednout si jen tak k řece, nebo se procházet po jejích březích. Objevovat meandry s vyvrácenými stromy a naplaveným dřevem nebo prastará ramena i přítoky. Být součástí všech ročních období, kde v každém hrají jiné barvy a mění krajinu k nepoznání. Setkávat se s tvory, kteří jsou tu doma, nacházet úžasná bobří stavitelská díla a poznávat rozmanitý svět rostlin i smyslných vůní, jenž očarují les. Tato jedinečná krajina s jedinečnou atmosférou a přírodou plnou života, se pro mě stala právem srdeční záležitostí.
Svobodná řeka
Řeka Morava. Svobodná a majestátní. Litovelské Pomoraví je krajinou, která ji patří. V klidu a bez zábran v této chráněné krajinné oblasti tvoří svůj tok a rozlévá své vody do ramen, putujících po nádherných lužních lesích. Poskytuje život, je rozmanitá a unikátní. Její břehy tady nejsou opevněné, řeka není nepřirozeně narovnána a tak si může dělat co sama chce, svobodně si protékat. Přesně tak, jako to je přirozeně všude v opravdové, nedotčené přírodě. Řeka tu mele břehy a vytváří meandry, čímž prodlužuje své koryto. Jindy si naopak zkracuje cestu, kterou poteče - to když se nějaký z meandrů protrhne. Když z jara taje sníh z hor a k tomu se přidají vydatné deště, koryto se plní nezkrotnou vodou - stejnou jako při vytrvalých letních lijácích. Řeka naplno ožívá, začíná pracovat na své proměně. Čím více vody, tím větší sílu má a o to více tvůrčí pak je. Jakmile se uklidní a hladina klesne, řeka ukáže svou novou tvář a podobu. Takovou, která se nevidí všude.
1 (Velký formát).jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6 (Velký formát).jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
10.jpg
11.JPG
12.jpg
Bobr všude a přesto nikde
Asi jen málokdo má to štěstí a potká tak plaché zvíře jako je bobr, který je ke všemu aktivní hlavně v noci. To že tady ale opravdu žije, dokazují u břehů řeky bobrem ohryzané kmeny stromů, bobří skluzavky a nory, nebo pak známé bobří hráze, hrady i polohrady. Bobr bývá za svoje stavitelské dovednosti obdivován, ale také často nenáviděn. Přitom prostě dělá přirozeně jen to, co umí a především ke svému životu potřebuje, i když přitom občas neúmyslně napáchá škody. Kam jinam v naši přírodě ale bobr evropský potom patří víc, než právě do Litovelského Pomoraví? Bez něj by to tady bylo neúplné. V některých koutech Česka i přes jeho ochranu není bobr vítaný a je povolena jeho regulace či dokonce úplné hubení. To naštěstí pro Litovelské Pomoraví vůbec neplatí a tento tvor je tady zákonem naplno chráněný. Mělo by to tak i zůstat. Tady pravidla neurčuje člověk - tak jako se o to snaží všude jinde, ale příroda a divoká řeka, ke které bobr neodmyslitelně patří.
1 (Velký formát).jpg
2.jpg
3.jpg
4 (Velký formát).jpg
5.jpg
6.jpg
Sněženkový ráj v lužních lesích
Místní velké lužní lesy obklopující řeku Moravu, jsou kouzelné v každém ročním období. Na podzim to tady hraje pestrými barvami, listí ze stromů opadává, vysychající ramena čekají na příval vody a příroda se jako všude jinde i tady připravuje na zimu. V té je tu zvláštní ticho, do kterého promlouvá snad jen zamrzající řeka a pokud tady napadne i sníh, má to své pravé kouzlo zimy. Svou plnou krásu lužní lesy ale ukazují na jaře. Zvířata, která byla v zimním spánku se probouzejí, ptáci začínají zase víc zpívat a k tomu hnízdit. O tom, že končí zima a přichází jaro, tady ale dávají vědět kvetoucí sněženky podsněžník už v předjaří - a není jich tu zrovna málo. Místy mezi nimi kvetou stejně bílé bledule jarní, sněženky lesu ale s přehledem kralují a doprovázejí téměř na každém kroku. Ty pak později vystřídají například dymnivky nebo česnek medvědí, který okolí navíc nádherně provoní. Vzápětí se těchto luhů doslova zmocňují kopřivy, které tu dorůstají obrovských rozměrů.
1 (Velký formát).jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8 (Velký formát).jpg
9.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg
Jezero plné života
Zatímco divočina v lužních lesích s řekou Moravou je zahalena do kopřiv i v obležení neskutečným množstvím komárů a z lesa se tak stal nepropustný prales, ve kterém není už tak příjemné pobývat - u Chomoutovského jezera, které také spadá do této chráněné krajinné oblasti, se skutečná příroda neskrývá. Je zvláštní, jak se daří přírodě doslova uprostřed civilizace. Bývalá štěrkovna nyní překypuje životem. Tady je pravá nespoutanost vidět i slyšet ze všech stran. Chomoutovské jezero je dnes totiž stejně tak významnou ptačí oblastí, jako luhy u řeky. Na jednom ze dvou ostrovů - na tom větším, každoročně hnízdí několik tisíc racků chechtavých a jejich společné křičení nelze přeslechnout. Hojně jde vidět spousta dalších druhů ptáků, ať už spokojené na vodě nebo radostně poletující po nebi. Ani tady nechybí přítomnost bobra a přímo u břehů jezera nebo v okolních mokřadech mají svůj domov také různé druhy obojživelníků nebo poletující vážky a šídla, které rozmanitost a jedinečnost této oblasti ještě více umocňují.
1 (Velký formát).jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
Na Litovelském Pomoraví je nejkouzelnější to, že se neustále vyvíjí - mění. To jak vypadá dnes, za nějakou dobu bude minulostí. Řeka se tu mění při velké vodě. Čím více vody, tím větší má sílu. Právě tato síla nedá klid ničemu v korytě a ani břehům, které ukusuje a z nich s sebou bere stromy, jenž se vyvrátí přímo do řeky. Ani prastará ramena nezůstávají na suchu a v klidu, les se zaplaví vodou. Jednou za čas přijde chvíle, kdy se protrhne nějaký meandr, což je vždy obrovský a velmi vzácný úkaz. Řeka se opět změní, upraví a zkrátí svůj tok. Z odříznutého meandru se pak časem stane mrtvé rameno, jakoby tudy voda ani nikdy netekla. A to je to kouzlo Litovelského Pomoraví. Měnící se řeka, čekající nová dobrodružství a nové objevování. Nový pohled na stejnou krajinu, vždycky ale jedinečnou.
3. březen 2018, autorem je Pavel Čada
Uzavřený projekt (článek je kompletní).
Použitá fototechnika: Canon EOS 600D + základní objektiv, teleobjektiv Canon EF-S 55-250mm f/4-5,6 IS STM

Veškerý obsah na stránce není povoleno kopírovat bez souhlasu autora.
Copyright © 2018 - 2020 PavelCada.cz | Všechna práva vyhrazena | Pracovní kontakt: cadapavel@email.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one